Powrót

Jak w uprzejmy sposób odmówić zaproszenia na wesele, chrzciny czy inną uroczystość rodzinną?

Jak w uprzejmy sposób odmówić zaproszenia na wesele, chrzciny czy inną uroczystość rodzinną?
1
shares
Share Tweet

Jak w uprzejmy sposób odmówić zaproszenia na wesele, chrzciny czy inną uroczystość rodzinną?


Co roku odbywają się liczne uroczystości rodzinne. Powodów do świętowania jest bardzo dużo, dlatego trzeba liczyć się z tym, że od czasu do czasu może ktoś nas zaprosić na przyjęcia okolicznościowe.  Wiele osób cieszy się z zaproszenia, jednak zdarzają się również wyjątki. Różne sytuacje losowe, czy inne okoliczności sprawiają, że trzeba zrezygnować z przyjęcia. A zatem, jak w uprzejmy sposób odmówić zaproszenia na wesele, chrzest czy inną uroczystość rodzinną?


Jak odmówić zaproszenia na komunię lub wesele? Kilka powodów, które utrudniają udział w uroczystości rodzinnej


Jest wiele powodów, dla których ludzie nie chcą wspólnie z rodziną świętować. Jednym z nich jest brak więzi z osobą, która wręcza zaproszenie. Jeśli jej nie lubimy, czy też nie cieszy nas jej towarzystwo, można czuć się zniechęconym do wspólnego świętowania. Nie należy się zmuszać, jednak warto grzecznie podziękować, by zachować dobre relacje z osobą organizującą przyjęcie. Innym powodem są problemy finansowe, problemy ze zdrowiem czy niespodziewane sytuacje losowe, które uniemożliwiają udział w uroczystości rodzinnej.


Jak odmówić zaproszenia na Ślub lub inną imprezę rodzinną w delikatny sposób, tak by nikt nie poczuł się urażony? Jest to trudne zadanie, lecz istnieją pewne metody, które pomogą wybrnąć z tej mało komfortowej sytuacji. Jednak zanim wykonasz pierwszy krok, by zrezygnować z zaproszenia na wesele lub Chrzest, zastanów się, dlaczego nie chcesz uczestniczyć w przyjęciu. Przed potwierdzeniem obecności warto dać sobie czas, by później nie żałować podjętej decyzji.


Jak odmówić zaproszenia? Błędy, które popełnia wiele osób


Coraz więcej ludzi ma duży problem z odmową zaproszenia na Ślub lub Chrzest. Boi się reakcji osoby zapraszającej i próbuje znaleźć sposób, który nie popsuje dotychczasowej relacji. Jedną z częstych metod jest zapominanie o zaproszeniu i unikanie osoby zapraszające. Wstępnie może ona wydawać się bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, lecz działa tylko przez chwilę. Po imprezie osoba, która nas zapraszała, może poczuć się urażona.

Inny sposobem jest odpowiedź otwarta. Nie niszczy ona relacji pomiędzy najbliższą rodziną czy też przyjaciółmi, lecz osoby zapraszające mogą czuć się zdezorientowane. I wciąż nie są pewne Twojej obecności. Niestety nie jest to odpowiedzialne zachowanie, przecież za miejsce na przyjęciu weselnym czy innej uroczystości rodzinnej, trzeba zapłacić. Nawet podczas nieobecności zapraszanej osoby. Należy więc takiego rozwiązania również unikać, by później nie mieć do siebie i do innych żalu, że na kolejną imprezę nie otrzymaliśmy zaproszenia.


Jak grzecznie odmówić zaproszenia na wesele lub przyjęcie okolicznościowe?


W sytuacjach codziennych odmowa zaproszenia nie musi być bardzo oficjalna. Podczas rozmowy prostymi słowami można podziękować i przeprosić za swoją nieobecność. Tyle powinno wystarczyć. Jednak gdy dotyczy ono ważnych kwestii jak zaproszenie na ślub czy zaproszenie na komunię, forma odmowy powinna być grzeczna, odnosząca się z szacunkiem do osoby, która nas zaprasza. Rezygnując z zaproszenia, należy uprzejmie za nie podziękować i podać wiarygodny powód swojej nieobecności. A na koniec warto złożyć gratulacje i zapewnić, że doceniasz zaproszenie.


Aby złagodzić zaistniałą sytuację, można samodzielnie zorganizować spotkanie, na którym np. parze młodej złożysz osobiście życzenia i wręczysz upominek. Powinno to odbyć się odpowiednio wcześnie przed uroczystością, tak by nie przeszkadzać w organizacji przyjęcia. Jeśli jednak nie możesz zaproponować spotkania przed wyznaczonym terminem, spróbuj wygospodarować czas po imprezie.


Aby w przyszłości nie mieć problemu z rezygnacją z udziału w uroczystości rodzinnej, każdy powinien poznać podstawowe sposoby, jak grzecznie odmówić zaproszenia. Dzięki temu rozwiązaniu nikt nie poczuje się urażony, a wasze relacje pozostaną niezmienne. Taka umiejętność na pewno przyda się w przyszłości.


CO MYŚLISZ?
0
Points