Jakie nazwisko po ślubie?
Zaproszenia na Ślub, wybór odpowiedniej sukienki i inne przygotowania do tego wyjątkowego dnia pochłaniają wiele czasu. Jednak to nie wszystko. Ważne są również formalności, a przy tym zmiana nazwiska po ślubie. Często temat ten, sprawia wielu przyszłym małżonkom bardzo dużo problemów. Dlatego, zanim staniemy przed podpisaniem dokumentów, warto zastanowić się, jakie nazwisko po ślubie.
Jakie nazwisko po ślubie? Prawa i obowiązki przyszłych małżonków
Prawo polskie nie nakłada na żadnego z małżonków obowiązku zmiany nazwiska po ślubie. Zarówno Pani Młoda, jak i Pan Młody mogą zachować własne nazwisko bez żadnych prawnych konsekwencji. Oświadczenie o zmianie nazwiska składane jest przed urzędnikiem Urzędu Stanu Cywilnego po zawarciu ślubu cywilnego lub przed ślubem konkordatowym, podczas sporządzania zaświadczenia o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego. Jeśli przyszli małżonkowie nie podpiszą oświadczenia o zmianie nazwiska po ślubie, zgodnie z polskim prawem, każdy pozostanie przy własnym nazwisku, a dzieci otrzymają nazwisko dwuczłonowe. Nie tylko kobieta przyjmuje nazwisko męża. Możliwe jest również przyjęcie nazwiska żony. W polskich przepisach nie ma możliwości wybrania nazwiska trójczłonowego. Kobieta może dokonać zmiany nazwiska panieńskiego również po ślubie.
Czy można zmienić nazwisko po ślubie?
Odpowiadając na to pytanie, zgodnie z polskimi przepisami, jest możliwa zmiana nazwiska po ślubie. Jednak należy to uczynić trybem administracyjnym. W momencie tworzenia przedślubnego protokołu Młodzi określają, jakie będą nosić nazwisko po ślubie. Podczas wydania aktu małżeństwa automatycznie nazwisko jest zmieniane. Jeżeli kobiety chcą zmienić je później, na przykład rok po ślubie, należy przeprowadzić odpowiednią procedurę. W związku ze zmianą nazwiska w urzędzie trzeba umieścić odpowiednią opłatę. W 2023 roku wynosi ona 37 zł.
Dokumenty, które trzeba zmienić po ślubie
Wszelkie formalności są niezwykle ważne, dlatego osoby zmieniające nazwisko po ślubie, muszą również wymienić dokumenty. Wśród nich znajduje się:
-
dowód osobisty,
-
prawo jazdy,
-
legitymacja studencka,
-
paszport,
-
karty płatnicze i inne.
Warto zwrócić uwagę na wszystkie dokumenty, gdyż nieaktualne dane mogą sprawić wiele problemów. Dodatkowo osoby, które zawarły związek małżeński i zmieniły nazwisko, powinny również poinformować wszelkie instytucje, które wymagają aktualnych danych personalnych. Są to między innymi:
-
ubezpieczyciel,
-
bank,
-
firma telekomunikacyjna, internetowa,
-
gazownia,
-
zakład energetyczny,
-
przychodnia,
-
inne instytucje, z którymi małżonkowie związani są umową prawną.
Ile czasu na zmianę dokumentów po ślubie?
Polskie przepisy jasno określają, ile małżonkowie mają czasu na zmianę dokumentów po ślubie. Młodzi mają na przeprowadzenie zmiany 30 dni, od dnia otrzymania aktu małżeństwa. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy brany jest ślub cywilny poza Urzędem Stanu Cywilnego i jest to sobota. Urzędnicy pracują wyłącznie w dni robocze, dlatego odbiór aktu małżeństwa możliwy jest dopiero w poniedziałek lub w pierwszy dzień roboczy. Od tego dnia będzie liczony czas, w jakim trzeba zmienić dokumenty po ślubie.
Od tych przepisów są również wyjątki. Na przykład na wymianę dowodu osobistego po ślubie jest 4 miesiące od momentu wydania aktu małżeństwa. Paszport po otrzymaniu dokumentu potwierdzającego zawarcie małżeństwa, ważny jest jeszcze przez 60 dni.
Zmiana nazwiska to dobrowolny proces. Nikt nie może wywierać presji na przyszłych małżonkach. Jest to indywidualna kwestia, którą warto dobrze przemyśleć. Warto jednak pamiętać o wymianie dokumentów, jeśli nazwiska zostaną zmienione.